Print

Share this story


From the 2021 OC Fair: and the winners are…

More than 3,000 entries were accepted as part of the 2021 OC Fair Competitions. After various bouts of judging, which began in May, the OC Fair and OC Wine Society issued about 1,445 awards to Orange County and Long Beach residents, and an additional 735 to participants from other parts of Southern California. 

Categories include Visual Arts, Home Arts & Crafts, Horticulture, Culinary Arts Preserves and Canning, Culinary Arts Table Settings, Livestock competitions and Home Wine. The OC Wine Society coordinates the Home Wine competition. 

Winners from Newport Beach and Corona del Mar are listed below, including Kathy Fowler who was the big awardee locally.

From the lady with ribbons

Click on photo for a larger image

Photos courtesy of the OC Fair & Event Center

Alice Burger: 3rd Place in Visual Arts - Fine Arts - Professional 2D Fine Art - Drawing; Honorable Mention in Visual Arts - Fine Arts - Professional 2D Fine Art - Painting; Honorable Mention in Visual Arts - Fine Arts - Professional Ceramics - Hand-Built Ceramics.

Amanda Cooper: 2nd Place in Culinary Arts - Amateur Cake Design - OC Fair-Themed Cake Design, Time For Fun.

Amber Seib: 3rd Place in Crafts & Hobbies - Table Settings - BoHo - Rectangle Table.

Andra Broekelschen: 1st Place in Visual Arts - Fine Arts - Professional 2D Fine Art - Printmaking.

Anton Leontieff: Red in Youth - Jr. Photography, Ages 9-12 - Animals; Red in Youth - Jr. Photography, Ages 9-12 - People; Red in Youth - Jr. Photography, Ages 9-12 - Places and Things.

Ava Schmitt: Blue in Visual Arts - Fine Arts - Fine Art, Ages 13-15 - Digital; Blue in Visual Arts - Fine Arts - Fine Art, Ages 13-15 - Drawing/Collage; Blue in Visual Arts - Photography - YA Photo, Ages 13-15 - Color Photos - People, Animals; White in Visual Arts - Photography - YA Photo, Ages 13-15 - Color Photos - Abstract/Conceptual.

Berkley Jacobsen: Blue/Most Creative in Youth - Jr. Poster Art, Ages 9-12 - Any Item, Ages 9-10.

Beth Millett: Honorable Mention in Crafts & Hobbies - Home Arts & Crafts - Machine Quilting Other Than Bed Quilts - Wall Hanging, Patchwork or Pieced.

Beth Millett: Honorable Mention in Crafts & Hobbies - Home Arts & Crafts - Sewing - All Other Items.

Carter Healy: White in Visual Arts - Photography - YA Photo, Ages 16-17 - Color Photos - Places & Things.

Cassandra Cushard: 3rd Place in Culinary Arts - Quick Breads - Other Bread.

Clark Fowler: 2nd Place in Culinary Arts - Jerky - Beef Jerky, Hot and Spicy; 3rd Place in Culinary Arts - Jerky - Beef Jerky, Sweet Flavored.

Duran Schmitt: White in Youth - Jr. Drawing, Ages 9-12 - Any Item.

Erik Weigand: 1st Place/Best of Show in Horticulture - Week 1 (7/15) - Specimen Bloom.

John Livingston: 1st Place/Division Winner in Culinary Arts - Jelly - Single Fruit.

Kaila Schweitzer: Blue/Honorable Mention in Culinary Arts - Youth Honey, Ages 9-17 - Any Pure Beeswax Product.

Kari Black: Bronze in Home Wine - Red (Dry or Sweet) - Syrah; Honorable Mention in Home Wine - Other Italians - Nebbiolo; Silver in Home Wine - Red (Dry or Sweet) - Merlot.

From the 4H girl with goat

Click on photo for a larger image

Kathy Fowler: 1st Place in Culinary Arts - Canned Fruit Spreads & Other Products - Apple Butter; 1st Place/Best of Show/Division Winner in Culinary Arts - Traditional Cookies - Shortbread Cookies; 1st Place/Division Winner in Culinary Arts - Other Pickles - Peppers, any other; 1st Place/Division Winner/Judges Award in Culinary Arts - Dried Fruits, Veggies, Meats & Herb Blends - Dried Fruit; 1st Place Division Winner in Culinary Arts - Liqueur - Other; 2nd Place in Culinary Arts - Berry Jam - Mixed Berries; 2nd Place in Culinary Arts - Berry Jam - Other Single Berry; 2nd Place in Culinary Arts - Canned Fruit Spreads & Other Products - Pie Filling, ClearJel Only; 2nd Place in Culinary Arts - Canned Vegetables, Fruits & Tomatoes - Other; 2nd Place in Culinary Arts - Salsa - Salsa, Non-Tomato Based; 3rd Place in Culinary Arts - Canned Fruit Spreads & Other Products - Pie Filling, ClearJel Only; 3rd Place in Culinary Arts - Canned Vegetables, Fruits & Tomatoes - Tomatoes, Seasoned, Marinara or Addition of Vegetables; 3rd Place in Culinary Arts - Hot Sauce, Small Batch - Pepper Blend; 3rd Place in Culinary Arts - Low or No Sugar Jam - Any Low Sugar; 3rd Place in Culinary Arts - Marmalade - Vegetable; 3rd Place in Culinary Arts - Preserve & Conserve - Conserve; Honorable Mention in Culinary Arts - Canned Fruit Spreads & Other Products - Fruit Syrup or Sauce; Honorable Mention in Culinary Arts - Dried Fruits, Veggies, Meats & Herb Blends - Dry Rubs, Seasoning Mix or Blend; Honorable Mention in Culinary Arts - Liqueur - Coffee & Chocolate; Honorable Mention in Culinary Arts - Marmalade - Other; Honorable Mention in Culinary Arts - Salsa - Salsa, Tomato-Based; Honorable Mention in Culinary Arts - Sauces & Condiments - Mustard; Honorable Mention in Culinary Arts - Traditional Cookies - Other Cookie.

Kathy Kenna: Honorable Mention in Crafts & Hobbies - Home Arts & Crafts - Hand Embroidery - Finer Cross-Stitch.

Kirsten George: Honorable Mention in Culinary Arts - Artisan Leavened Bread - Sourdough.

Lisa Altfest: 2nd Place in Culinary Arts - Amateur Decorated Cupcakes & Cookies - Cookies.

Max Luer: Blue/Judges Award in Visual Arts - Fine Arts - Fine Art, Ages 16-17 - Painting.

Nan Ovic: 3rd Place in Crafts & Hobbies - Home Arts & Crafts - Christmas - All Other Hand Crafts; Honorable Mention in Collections - Collections - Household, Kitchen & Dining; Honorable Mention in Crafts & Hobbies - Home Arts & Crafts - More Hand Crafts/Hobbies & Mixed Technique - All Other Items.

Owen Wilkens: Blue in Crafts & Hobbies - Home Arts & Crafts - Home Arts & Hobbies, Ages 13-17 - Wood; Blue/Judges Award in Crafts & Hobbies - Home Arts & Crafts - Home Arts & Hobbies, Ages 13-17 - Goin’ Green - Upcycled Objects & Art.

Patricia Stone: 1st Place/Best of Show/Best of Class/Most Unusual in Collections - Collections - Miniatures & Figurines.

Scarlett Schmitt: Blue/Division Winner in Youth - Jr. Drawing, Ages 9-12 - Any Item; Blue/Division Winner/Best of Class in Youth - Jr. Photography, Ages 9-12 - Animals.

Sidney Smith: White in Youth - Jr. Painting, Ages 9-12 - Any Item.

Sinclair Johnson: 3rd Place in Crafts & Hobbies - Table Settings - Exhibitor’s Choice - Round Table.

Summer Seib: Blue/Best Menu Presentation in Crafts & Hobbies - Table Settings - Youth - Disney - Round Table.

Vicki Morris: Honorable Mention in Visual Arts - Fine Arts - Professional 2D Fine Art - Painting.

William West: Honorable Mention in Visual Arts - Fine Arts - Amateur 2D Fine Art - Painting.

Yovan Ovic: 2nd Place in Collections - Collections - Movies, TV & Entertainment.